Uwielbiam fasolkę szparagową i często gości ona na moim stole. W przeszłości za każdym razem starałam się przyrządzać ją w inny sposób. Nie tylko dla urozmaicenia jadłospisu, ale także w celu wykombinowania przepisu, który w 100% zadowoliłby kubki smakowe mojego Andrzeja, który nigdy za fasolką szparagową za bardzo nie przepadał.
Eksperymenty zakończyły się sukcesem – przepis na fasolkę szparagową z suszonymi pomidorami, cebulą i aromatycznymi przyprawami okazał się być strzałem w dziesiątkę. Uwielbiamy go oboje ????
Składniki i sposób przygotowania znajdziecie poniżej. Zanim jednak zabierzecie się do gotowania, poczytajcie na temat właściwości zdrowotnych fasolki szparagowej 🙂
Przepis na fasolkę szparagową z suszonymi pomidorami i cebulą
Składniki:
- 600 gram fasolki szparagowej (zielonej lub żółtej)
- 2 średnie cebule
- 4 ząbki czosnku
- Ok 10 suszonych pomidorów z oleju
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 płaska łyżeczka nasion kolendry
- 1 płaska łyżeczka kminu rzymskiego (nie mylić z kminkiem)
- 1 płaska łyżeczka wędzonej papryki
- 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
- Trochę chili do smaku
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki masła klarowanego do smażenia
- 1 łyżka soli do gotowania fasolki
Z podanych składników wychodzą 3-4 porcje obiadowe.
Przygotowanie:
Fasolkę myjemy, obcinamy brzegi, a następnie wrzucamy do wrzącej wody z dodatkiem jednej łyżki stołowej soli. Gotujemy do miękkości.
W międzyczasie kroimy cebule w średnią kostkę i wrzucamy na patelnie z rozgrzanym masłem klarowanym. Pomidory siekamy drobno i dodajemy do cebuli. Czosnek przeciskamy przez praskę, a następnie dodajemy sos sojowy i przyprawy (nasiona kolendry, kumin, wędzoną paprykę, słodką paprykę i chili). Podsmażamy chwilę, a następnie dodajemy oliwę z oliwek.
Fasolkę odcedzamy i mieszamy z zawartością patelni. Ja podaję z młodymi ziemniaczkami posypanymi koperkiem ????
Pozdrawiam,
Ania z bloga Zielona Zasada
Właściwości zdrowotne fasolki szparagowej
100 g fasolki szparagowej zawiera:
- 37 μg folianów
- 0,752 mg niacyny
- 0,094 mg kwasu pantotenowego (witaminy b5)
- 0,074 mg Pirydoksyny (witaminy B6)
- 0,105 mg ryboflawiny
- 0,084 mg tiaminy
- 690 IU witaminy a
- 16,3 witaminy C
- 14,4 μg witaminy K
- 6 mg sodu
- 209 mg potasu
- 37 mg wapnia
- 1,04 mg żelaza
- 25 mg magnezu
- 0,214 manganu
- 38 mg fosforu
- 0,24 mg cynku
- 640 μg luteiny- zeaksantyny
Ponadto 100 g fasolki szparagowej zawiera 3.4 błonnika pokarmowego oraz 1,82 g białka. Roślina ta jest także bardzo bogatym źródłem fenoli, flawanoidów i karotenoidów – substancji wykazujących silne działanie antyoksydacyjne.
Składniki odżywcze zawarte w fasolce szparagowej wspomagają profilaktykę wielu chorób przewlekłych, w tym między innymi cukrzycy, chorób serca, nowotworów, depresji, dolegliwości układu pokarmowego i osteoporozy.
Zawarte w niej luteina i zeaksantyna są silnymi antyoksydantami, które naturalnie występują w plamce żółtej, siatkówce i soczewce oka. Oszacowano, że wysoki poziom tych substancji redukuje ryzyko rozwoju jaskry aż o 50%. Luteina i zeaksantyna chronią także oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Niektóre badania wskazują, że spożywanie fasolki szparagowej może mieć pozytywny wpływ na płodność kobiet. Warzywo to jest także bogatym źródłem kwasu foliowego, który pełni kluczową rolę w prawidłowym przebiegu ciąży i zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej.
Pozdrawiam,
Ania z Zielonej Zasady
Źródła:
- Green Beans, ResearchGate, researchgate.net
- Nutritional Composition and Antioxidant Properties of Fruits and Vegetables, rozdział 17, Green Beans, ScienceDirect, sciencedirect.com