Jajka faszerowane suszonymi pomidorami i ogórkiem kiszonym. Bez majonezu.

Data dodania: 09.05.2022

Faszerowane jajka bardzo często pojawiają się u mnie w menu, gdy zapraszam gości. Świetnie sprawdzą się też na wielkanocnym stole. Osobiście uważam, że połączenie ogórka kiszonego, suszonego pomidora i jajka, to połączenie idealne ???? Co nietypowe dla faszerowanych jajek – przepis nie zawiera majonezu.

Przepis na faszerowane jajka

Składniki

Sposób przygotowania

Jajka w temperaturze pokojowej wrzucamy do zimnej wody ze szczyptą soli i gotujemy na półtwardo. Moje jajka były małe i gotowałam je około 14 minut od chwili włączenia palnika. Żółtko nie powinno być całkowicie płynne, ale powinno pozostać wilgotne. Osobiście uważam, że gotowanie jajek do momentu, aż jego środek zrobi się suchy jak wiór i w dodatku siny, to absolutna profanacja. Takie jajko traci bardzo dużo wartości odżywczych, a w dodatku staje się ciężkostrawne. Więcej na temat tego jak powinno się gotować jajka, aby zachowały jak najwięcej wartości odżywczych znajdziecie poniżej.

Ugotowane jajka studzimy i obieramy (najlepiej wtedy, kiedy będą już całkiem zimne), a następnie przekrajamy wzdłuż na pół, delikatnie wyciągamy żółtka i wkładamy do miseczki. Gnieciemy je widelcem na papkę, dodajemy pokrojone w drobną kosteczkę ogórki kiszone, suszone pomidory i cebulę. Doprawiamy chrzanem oraz musztardą i wszystko dokładnie mieszamy. Jeżeli farsz wydaje się być zbyt suchy (bo na przykład jajka były gotowane za długo i żółtko się przesuszyło), możemy dodać do niego odrobinę oliwy z oliwek.

Powstałą masą faszerujemy białka jajek. Na koniec posypujemy dużą ilością zieleniny (u mnie była to rzeżucha i szczypiorek).

Czy faszerowane jajka są zdrowe?

Jajka cieszą się złą sławą, ponieważ przez wiele lat wbijano nam do głowy, że podwyższają one poziom złego cholesterolu. Tymczasem współcześnie badania wydają się temu całkowicie przeczyć. Jak możemy przeczytać w publikacji naukowców z Uniwersytetu w Tours, „większość eksperymentalnych, klinicznych i epidemiologicznych badań potwierdziło, że ​​nie ma dowodów na korelację między spożywaniem cholesterolu w jajach a wzrostem całkowitego cholesterolu w osoczu”.  Temat cholesterolu jako czynnika chorobotwórczego jest ogólnie bardzo skomplikowany, zachęcam do przeczytania mojego artykułu pt. Choroby serca – jakie są prawdziwe przyczyny i jak im zapobiegać?, gdzie szczegółowo skupiam się na tym zagadnieniu.

Jajka to prawdziwa skarbnica mikro i makro elementów, które mają za zadanie wspierać rozwój embrionalny aż do momentu wyklucia. Są one źródłem bardzo wartościowego białka – według jednej z publikacji pod względem jakości przewyższa je tylko białko pochodzące z mleka matki.

Jajka zawierają praktycznie wszystkie witaminy (poza witaminą C), w szczególności: A, D, E, K, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B8, B9 i B12. Warto wiedzieć, że stanowią one dla nas główne źródło choliny, w związku z czym wielu dietetyków i naturoterapeutów, zaleca aby osoby niejedzące jajek suplementowały tą witaminę. Żółtka i białka zawierają także sporą ilość mikroelementów, takich jak fosfor, wapń, potas, sód, magnez, miedź, żelazo, mangan, selen i cynk. Ponadto są bogatym źródłem luteiny i zeaksantyny.

Pamiętajmy jednak, że jajek nie powinno się jeść zbyt dużo, a już na pewno nie codziennie. Ich zbyt regularne spożywanie może przede wszystkim zwiększyć ryzyko rozwoju alergii. Według medycyny chińskiej nadmiar jajek w diecie może doprowadzić do nagromadzenia Wilgoci (czyli patologicznym płynów) w ciele.

Jak należy gotować jajka?

Nie jest tajemnicą, że im dłuższy czas gotowania jedzenia, tym większa strata składników odżywczych. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku jajek, które najzdrowsze są wtedy, gdy żółtko jest płynne, a przynajmniej nie przesuszone. Nie tylko zawiera ono więcej wartości odżywczych, ale jest także o wiele lżej strawne. Uważam, że w naszym kraju panuje tendencja do zdecydowanie zbyt długiego gotowania jajek. Przesuszone i sine żółtko jest standardem na polskim stole. A przecież, żeby ugotować jajko na twardo nie trzeba wcale trzymać ich we wrzątku przez 20 – 30 minut. Pomyślcie, jak trudno jest zrobić jajko na miękko. Człowiek stoi i gapi się w rondel, odmierza czas stoperem, a jeśli zostawi garnek na palniku choćby o minutę za długo, to żółtko stężeje i nici z jajka na miękko ????

Na co zwracać uwagę wybierając składniki na faszerowane jajka?

  • Jajka: Przede wszystkim warto wybierać jajka ekologiczne – pochodzą one od kur, które mają swobodny dostęp do wybiegu, są karmione wyłącznie ekologicznymi paszami, a jeśli stado zachoruje i zostanie mu podany antybiotyk, jajka nie będą mogły trafić do sprzedaży.
  • Musztarda: pamiętajmy, że musztarda to praktycznie pół na pół ocet z gorczycą. To czy produkt powstał na bazie octu jabłkowego czy spirytusowego, ma zatem olbrzymie znaczenie. Musztardę bardzo prosto i szybko można zrobić samemu, ale w sprzedaży internetowej również możemy znaleźć produkty z super składem.
  • Ogórki kiszone – najlepsze oczywiście są takie domowe, tylko wtedy mamy pewność, że nie były pasteryzowane i zachowały pełnie wartości odżywczych (w tym witaminę C i żywe kultury bakterii). Niestety na sklepowych półkach rzadko można dostać niepasteryzowane kiszonki. Nie jest to jednak jakiś ogromny problem, bo ogórki kiszone (nawet po pasteryzacji) wciąż pozostają bardzo wartościowym produktem spożywczym. Warto jednak pamiętać, żeby kupować je tylko i wyłącznie w szklanych słoikach, ponieważ plastik wchodzi w reakcje z kwaśnym jedzeniem, na skutek czego uwalniają się szkodliwe substancje.
  • Chrzan – większość chrzanów na sklepowych półkach ma koszmarny skład – często można w nim znaleźć mleko w proszku, gumę guar, gumę ksantową oraz kosnerwanty, takie jak np. pirosiarczyn sodu. W sprzedaży można znaleźć też perełki, które nie zawierają żadnych podejrzanych substancji. Ja na przykład kupuję taki chrzan w Kauflandzie.
  • Sól – pamiętajmy, że sól stołowa rafinowana jest najmniej wartościowa ze wszystkich rodzajów soli. O wiele lepszym zamiennikiem będzie sól morska, himalajska lub kłodawska.

Źródła

1. Bioaccessibility and digestive stability of carotenoids in cooked eggs studied using a dynamic in vitro gastrointestinal model, PubMed, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

2. What Is the Healthiest Way to Cook and Eat Eggs?, HealthLine, healthline.com

3. The Golden Egg: Nutritional Value, Bioactivities, and Emerging Benefits for Human Health, PubMed, ncbi.nlm.nih.gov

4. The Impact of Egg Nutrient Composition and Its Consumption on Cholesterol Homeostasis, PubMed, ncbi.nlm.nih.gov

5. SGGW: skład jaj zależy od sposobu karmienia, a nie od rodzaju chowu, Nauka w Polsce, naukawpolsce.pl

Polecane artykuły:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *